BLOG

Witam na oficjalnym blogu kancelarii.
adw. dr Radosław Kostrubiec


            Estoński CIT to nowoczesna forma opodatkowania zwana podatkiem „od wyjścia”, dlaczego? Gdyż dzięki niej podatnik nie odprowadza podatku w sytuacji, w której nie wypłaca on dywidendy. Oczywiście pojęcie dywidendy nie funkcjonuje w jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego w swojej praktyce obserwuję wzmożone zainteresowanie przekształcaniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której owa dywidenda jest formą wypłaty „zysku” dla udziałowców. Czym jest dywidenda? Najprościej rzecz ujmując są to aktywa przekazywane właścicielom udziałów (udziałowcom) przez Spółkę. W ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to zgromadzenie wspólników decyduje o wypłacie dywidendy. Oczywiście estoński CIT możemy zastosować również w spółkach akcyjnych, komandytowych, czy komandytowo – akcyjnych.

            Dlaczego estoński CIT może być uznany za korzystną formę opodatkowania? Ponieważ nie musimy odprowadzać podatku np. comiesięcznie, a przekazujemy go do Urzędu Skarbowego w momencie, w którym wypłacamy zysk na przykład w formie dywidendy. Kolejnym argumentem za tą formą opodatkowania jest brak konieczności prowadzenia ewidencji podatkowych w zakresie podatku dochodowego – skupiamy się na zwykłej księgowości. Bezsprzeczne jest to, że dzięki estońskiemu CIT-owi opłacamy podatek w innej skali: 20% – dla małych podatków i 25% dla większych podatników.

            Uwaga, należy pamiętać, że w dniu publikacji wpisu istnieją dwa obostrzenia, które warunkują możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania, a mianowicie: konieczność utrzymania zatrudnienia na poziomie trzech pracowników (przedsiębiorstwa/Spółki rozpoczynające działalność mają cztery lata na osiągnięcie pułapu czterech pracowników, a także w ramach struktury spółki udziały muszą być własnością jedynie osób fizycznych.

            Czy Państwo już przeszli na podatek estoński? Jestem ciekaw ile Spółek w Zamościu korzysta już z tej formy opodatkowania, zapraszam do komentowania wpisu,

Adwokat dr Radosław Kostrubiec Zamość 2022

Komentarze: Bądź pierwsza/y




Ostatnio na blogu